II.
Občiansky zákonník opisuje, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného, alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. ….nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, prachmi, pevnými i tekutými odpadmi, svetom, tienením, vibráciami….
Každý má právo na to, aby svoj majetok nerušene užíval. Ak neúčinkujú dohovory, ak je miera tolerancie susedov bez ustania skúšaná, nastupujú sťažnosti. Ako je teda možné riešiť susedský spor civilnou cestou?
Vždy je dobré pokúsiť sa veci nehrotiť a riešiť ich zmierne. Je vhodné osloviť suseda neformálne a pokúsiť sa situáciu vyriešiť pokojným dohovorom, dohodou alebo kompromisom.
V prípade, že dohovor nefunguje, je možné podať u správcu písomnú sťažnosť. Pri písomnom podaní sťažnosti správcovi je vhodné, aby tvrdenie sťažovateľa potvrdili prípadne iní susedia alebo zástupca vlastníkov. Správca nemá legálne možnosti skúmať, či konanie jedného vlastníka bytu alebo nebytového priestoru neoprávnene zasahuje do práva iného vlastníka. Správca reaguje na sťažnosť spravidla overením si situácie u zástupcu vlastníkov bytov a nebytových priestorov a vyzve vlastníka bytu, a to aj v prípade, že byt prenajíma, so žiadosťou o nápravu či o upustenie od nevhodného konania. Na iné zásahy do užívacích práv či nebodaj pokutovanie kohokoľvek správca nemá kompetenciu.
Susedské spory je možné riešiť rôznym spôsobom, záleží na závažnosti sporu. Napríklad pri hlasných hádkach, pri neprimerane hlasnom púšťaní hudby a pod., môže ísť napr. o priestupok voči občianskemu spolunažívaniu podľa zákona o priestupkoch.
V zmysle zákona číslo 372/1990 Zb. z. o priestupkoch sa priestupku sa dopustí ten, kto
- a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
- b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
- c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
- d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním
- e) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu….
Riešenie priestupkov je plne v kompetencii štátnych orgánov a podnet je možné podať na príslušný okresný úrad.
Príspevok bol vyhotovený dňa 21.03.2025
Príspevok vyhotovila: Ing. Eva Vdolečková, samostatný referent špecialista